Rânduiala cântărilor şi rugăciunilor la Sfânta Liturghie din 23 aprilie

Mineiul

23 aprilie - Sfântul Măritul mare Mucenic Purtător de învingere Gheorghe

Tropar

CA un mântuitor al celor robiţi, şi al celor săraci folositor, celor neputincioşi doctor, împăraţilor apărător, purtătorule de biruinţă, mare Mucenice Gheorghe, roagă pe Hristos Dumnezeu, să mântuiască sufletele noastre.

Condac

LUCRAT fiind de Dumnezeu, lucrător preacinstit al evlaviei te-ai arătat, adunându-ţi spicele virtuţilor; că semănând cu lacrimi, seceri cu veselie; luptându-te până la sânge, pe Hristos ai câştigat, şi cu rugăciunile tale, Sfinte, tuturor le aduci iertare de greşeli.