Rânduiala cântărilor şi rugăciunilor la Sfânta Liturghie din 21 noiembrie

Mineiul

21 noiembrie - Intrarea în Biserică a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

Tropar

ASTĂZI este începutul bunei voinţe a lui Dumnezeu, şi înaintevestirea mântuirii oamenilor; în biserica lui Dumnezeu luminat se arată Fecioara, şi pe Hristos tuturor mai înainte-l vesteşte. Acesteia şi noi cu glas mare să-i strigăm: Bucură-te, plinirea rânduielii Ziditorului.

Condac

PREACURATA Biserica Mântuitorului, cămara cea de mult preţ şi Fecioara, vistieria cea sfinţită a măririi lui Dumnezeu, astăzi se aduce în casa Domnului, împreună aducând harul dumnezeiescului Spirit; pe care îngerii lui Dumnezeu o laudă: Aceasta este Cortul cel ceresc.