Rânduiala cântărilor şi rugăciunilor la Sfânta Liturghie din 21 mai

Mineiul

21 mai - Sfinţii Mari Împăraţi Constantin şi Elena

Tropar

CHIPUL Crucii Tale pe cer văzând şi, ca Pavel, chemarea nu de la oameni primind, cel între împăraţi Apostolul Tău, Doamne, împărăteasca cetate în mâna Ta o a aşezat; pe care, totdeauna în pace, de primejdii mântuieşte-o, pentru rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu, unule iubitorule de oameni.

Condac

CONSTANTIN astăzi, cu maică-sa Elena, Crucea o a arătat, lemnul cel preacinstit, care este ruşinarea tuturor Iudeilor şi arma credincioşilor împăraţi, asupra celor potrivnici: că pentru noi ea s’a arătat semn mare şi în războaie înfricoşat.