Rânduiala cântărilor şi rugăciunilor la Sfânta Liturghie din Duminica Mironosiţelor

Penticostarul

Duminica Purtătoarelor de Mir (a treia după Sfintele Paşti)

Tropar

PURTĂTOARELOR de mir femei, stând lângă mormânt, îngerul le-a strigat: Mirul morţilor se cuvine; iar Hristos putrejunii s’a arătat străin. Ci strigaţi: Înviat-a Domnul, dăruind lumii mila cea mare.

Condac

ZICÂND purtătoarelor de mir: Bucuraţi-vă! Plângerea strămoaşei Eva cu învierea ta o ai potolit, Hristoase Dumnezeule, iar Apostolilor Tăi a vesti le-ai poruncit: Mântuitorul a înviat din mormânt.