Parohia Greco-Catolică Oradea ”Fericitul Valeriu Traian Frenţiu”, Bihor

• Sâmbătă:
  • 9.00 Sfânta Liturghie
  • 18.00 Vecernia

Capela ”Fericitul Valeriu Traian Frenţiu”:

• Adresa capelei: Strada Caporal Constantin Muşat, Cartierul Tineretului, Oradea, cod poştal 410000, în incinta viitoarei grădiniţe aflată în construcţie
  • Biserica este în construcţie.
  • Pagini: -
  • Hartă: Google Maps
  • Lăcaş de cult sfinţit în anul: 2023 (sursa)
  • Foto: Eugen Ivuţ, egco.ro
Capela Greco-Catolică ”Fericitul Valeriu Traian Frenţiu”, Oradea, Bihor, în incinta viitoarei grădiniţe aflată în construcţie

• În cursul după-amiezii zilei de 3 mai 2022, a avut loc sfințirea crucii și așezarea pietrei de temelie a bisericii „Fericitul Valeriu Traian Frențiu”, din cartierul Tineretului, Oradea, pe un teren aflat în proprietatea Episcopiei. Slujba a fost oficiată de PS Virgil Bercea, având alături pe pr. Mihai Vătămănelu OFMConv, Vicar general, pr. Antoniu Chifor, vicar cu preoții, pr. protopop Gavril Buboi și pr. arhidiacon Grațian Guiaș. Locul ales nu a fost unul întâmplător, ci în imediata apropiere a Grădiniței „Frențiu”, care se află încă în stadiul de construcție, având planșeul pus peste parter. Nici momentul ales nu a fost unul oarecare: la 3 mai 2022 se împlinesc 100 de ani de când PS Valeriu Traian Frențiu a fost instalat Episcop de Oradea, în Catedrala Sfântul Nicolae (3 mai 1922). Tot în acest an se împlinesc 70 de ani de la moartea Episcopului în închisoarea din Sighetul Marmației (11 iulie 1952) și trei ani de la beatificarea alături de ceilalți Episcopi martiri, la Blaj, de către Sfântul Părinte Papa Francisc (2019).
  • În 31 august 2023, a avut loc slujba de sfințire a noii capele greco-catolice „Fericitul Valeriu Traian Frențiu” din Oradea, de către PS Virgil Bercea, Episcop al Eparhiei de Oradea. Capela se află în incinta viitoarei grădinițe construită de Caritas Eparhial Oradea în cartierul Tineretului.
  • Sursa: egco.ro