A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Română Apşa de Mijloc, Ucraina

• Hram: Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel (12 iulie - rit vechi)
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 11.00 / luni-sâmbătă: 10.00
  • Jurisdicţie: Eparhia Greco-Catolică de Mukachevo cu sediul la Uzhgorod, Ucraina
  • Protopopiatul Greco-Catolic de Slatina, Ucraina
  • Preot: Protopopop Dan Nuţu
    • Telefon mobil: 0038-0672.955.552
    • E-mail: nutsu-dan@ukr.net
  • Web: http://www.mgce.uz.ua/ (în limba ucraineană şi engleză)
  • Reţele sociale: Facebook
  • Bloguri: -

Biserica ”Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”:

• Adresa: Strada Decebal 128, Apșa de Mijloc, cod poştal 90613, raionul Rahiv, regiunea Transcarpatia, Ucraina / Україна. 90613, Закарпатська область. Рахівський район. С. Середнє Водяне, вул. Дечебал - 128
  • Pagini: -
  • Hartă: Google Maps
  • Lăcaş de cult sfinţit în anul: 12 iulie 1994 (sursa: Pr. Protopop Dan Nuţu)
  • Foto: Pr. Protopop Dan Nuţu, 2018
Biserica Greco-Catolică ”Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Apşa de Mijloc, Ucraina

Biserica veche de lemn ”Sfântul Nicolae”:

• Adresa: Strada Decebal 132, Apșa de Mijloc, cod poştal 90613, raionul Rahiv, regiunea Transcarpatia, Ucraina / Україна. 90613, Закарпатська область. Рахівський район. С. Середнє Водяне, вул. Дечебал - 132
  • Biserica din deal este monument istoric din secolul al XVII-lea.
  • Pagini: -
  • Hartă: Google Maps
  • Lăcaş de cult sfinţit în anul: -
  • Foto: Pr. Protopop Dan Nuţu, 2018
Biserica Greco-Catolică veche de lemn ”Sfântul Nicolae” Apşa de Mijloc, Ucraina

• Duminică şi sărbători:
    • 10.00 - Utrenia
    • 15.00 - Vecernia
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):
  • O dată pe an, la sărbătoarea ”Schimbarea la Faţă” (19 august - rit vechi), slujbele religioase se celebrează în biserica veche de lemn ”Sfântul Nicolae”.

• Biserica Greco-Catolică din Ucraina celebrează sărbătorile după calendarul iulian (de rit vechi) inclusiv parohiile de limbă română.

• În cadrul Eparhiei Greco-Catolice de Mucacevo, în 1720 a fost înființat un Vicariat greco-catolic al Maramureșului de către Episcopul György Bizánczy (1657-1733), cel care l-a consacrat Episcop pe ierarhul vizionar Inochentie Micu Klein (în 1729).
  • În anul 1853, la înființarea Eparhiei de Gherla, cea mai mare parte a teritoriului Vicariatului de Maramureș a trecut la Eparhia de Gherla.
  • Mai târziu, în 1927, a fost înființat Vicariatul Greco-Catolic Ucrainean din România și 11 parohii greco-catolice rutene din Eparhia de Mucacevo au intrat în componența Eparhiei nou înființate de Maramureș
  • Piatra de temelie a bisericii din Apșa de Mijloc a fost pusă în anul 1938, preot paroh fiind pr. Laurențiu Marina care, mai târziu, după desființarea Bisericii Greco-Catolice din Ucraina, a suferit ani grei de închisoare petrecând aproape 6 ani în gulagurile comuniste.
  • La 27 octombrie 1947 s-a produs atentatul asupra Episcopului greco-catolic de Muncaci, Teodor Romja, pe care Papa Ioan Paul al II-lea l-a beatificat în 2001, cu ocazia vizitei în Ucraina.
  • După momentul atentatului, în 31 octombrie 1947, aflându-se pe patul de spital, serviciile secrete l-au otrăvit.
  • Mai târziu, la 28 august 1949, Eparhia Greco-Catolica de Muncaci a fost lichidată, prin citirea decretului de către reprezentanții Bisericii Ortodoxe, iar la adunarea din 27 mai 1950, puterea de stat sovietică a desființat total Eparhia de Muncaci și a scos-o în afara legii.
  • Acestea sunt conjuncturile care au dus la arestarea pr. Laurențiu Marina abia în 1950, la doi ani după arestarea Episcopilor greco-catolici martiri în România.
  • După 1950 clădirea bisericii a fost utilizată ca și cămin cultural.
  • În 1991 parohia ”Sfinții Apostoli Petru și Pavel” a fost reînființată în Apșa de Mijloc, în cadrul Eparhiei Greco-Catolice de Mucacevo, cu sediul la Ujgorod.
  • Între 1991 și 1994 s-a refăcut turnul bisericii, zidurile interioare și exterioare, astfel că, la 12 iulie 1994, biserica a fost sfințită de către PF Lucian Cardinal Mureșan, pe atunci Episcop de Maramureș.
  • În prezent, sub jurisdicția Eparhiei de Mucacevo, cu sediul la Ujgorod, există un protopopiatul pentru românii din Eparhie, protopopiatul de Slatina, și mai mulți preoți greco-catolici români slujesc în parohii din Slatina, Biserica Albă, Apșa de Mijloc și Apșa de Jos, pentru credincioșii greco-catolici români.
  • Sursa: Pr. Protopopop Dan Nuţu, catholica.ro via eparhiaclujgherla.ro

2 comentarii:

1. Mulţumim Părintelui Protopop Dan Nuţu pentru informaţii şi fotografii.

RăspundețiȘtergere
  2. Mulţumim Părintelui Protopop Dan Nuţu pentru acordul datelor personale (e-mail şi telefon).

RăspundețiȘtergere

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.