Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Jibou, Sălaj

• Comunitatea din Jibou s-a închis în martie 2012.
Mănăstirea Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului Jibou, Sălaj

• În perioada comunistă, un rol important în menținerea vieții de credință l-au avut călugărițele din Congregația Surorilor Maicii Domnului care locuiau în oraș.
  • După căderea comunismului, parohia greco-catolică din Jibou a fost reactivată de către pr. Vasile Vale și de către pr. Victor Vancu. Rolul inimoaselor călugărițe nu a încetat, dimpotrivă, în spațioasa lor casă, devenită „Mănăstirea Maicii Domnului”, s-a amenajat capela care a servit pentru celebrările liturgice ale parohiei până în anul 2007, când s-a sfințit noua biserică greco-catolică.
  • Întrucât în anul 2012 călugărițele au plecat din Jibou, ordinul fiind constrâns de împrejurări să își reducă prezența în acest colț de țară, parohia, cu ajutorul credincioșilor, al Episcopiei și al altor binefăcători, a achiziționat proprietatea respectivă, care în prezent slujește ca și casă parohială.
  • Din Jibou este originar Preasfinția Sa Claudiu Lucian Pop (nepot al preotului de pie memorie Victor Vancu), Episcopul Curiei Arhiepiscopale Majore din Blaj, și tot aici s-a născut Excelența Sa Cornel Damian, Episcop auxiliar al Arhidiecezei Romano-Catolice de București.
  • Sursa: episcopiamm.ro

Harta cu mănăstirile din România şi străinătate (diasporă):