Parohia Greco-Catolică Potău, Satu Mare

• Hram: Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril

• Duminică şi sărbători:
    • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):
    • 9.00 - Sfânta Liturghie
      • Ȋn prima duminică din lună: Binecuvântare Euharistică
      • Ȋn prima vineri din lună: Sfânta Liturghie este urmată de Litania Preasfintei Inimi a lui Isus şi consfinţirea către Preasfânta Inimă a lui Isus .
      • Ȋn prima sâmbătă din lună: Sfânta Liturghie este urmată de Litania ȋn cinstea Inimii Neprihănite a Mariei şi consfinţire la Inima Neprihănită a Mariei.
      • În luna mai, lună ȋnchinată Maicii Domnului: Sfânta Liturghie este urmată de meditaţia zilnică, rugăciunea din ziua respectivă şi Litania Lauretană.
      • Ȋn data de 5 iulie: Sfânta Liturghie este urmată de Litania Sfintei Filomena
      • În Postul Sfintei Marii (1-14 august):
      • 19.00 - Paraclisul Maicii Domnului

Capela ”Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril”:

• Adresa capelei din casa parohială: Strada Principală nr. 332, Potău, cod poştal 447191
        • Pagini: -
        • Hartă: Google Maps
        • Lăcaş de cult sfinţit în anul: -
        • Foto: -

• După căderea regimului comunist, s-a reȋnfiinţat Parohia Greco-Catolică Potău de către părintele protopop Gheorghe Condor, în anul 1990 .
        • Oficiile religioase s-au desfaşurat într-o cameră din fosta casă a preotului greco-catolic Alexandru Sabău.
        • Ȋn 12 martie 2001 s-a cumpărat ȋntregul imobil, unde apoi, s-a amenajat o capelă mai spaţioasă.
        • După părintele protopop Gheorghe Condor au urmat pr. Mircea Manu, pr. Ioan Florea, pr. Mihai Apan, în prezent parohia fiind în grija părintelui Aurelian Anton Dobrican.
        • Sursa: episcopiamm.ro