Parohia Greco-Catolică Ştei, Bihor

• Hram: Schimbarea la Faţă
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Schimbarea la Faţă”:

Biserica greco-catolică Ştei, Bihor

• 1956 - s-a întemeiat oraşul Ştei lângă satul cu acelaşi nume.
  • 1994 - Comunitatea noastră s-a constituit când, urmare a Revoluţiei Române din anul 1989, după o perioadă de interzicere impusă de comunişti, legislaţia română a permis şi Bisericii istorice, Greco-Catolice să iasă din ”catacombe” la libertatea de manifestare.
  • Prin stăruinţa a şapte familii de credincioşi greco-catolici, în jurul familiei preotului Emil Ghiurca, care a pus la dispoziţie, pentru săvârşirea cultului divin, o încăpere mică, de 16 mp, din locuinţa sa familială situată la etajul al doilea, într-un imobil unde se mai găseau 16 apartamente dispuse pe 5 nivele, ”lumina Blândului Păstor” străluceşte din nou.
  • Datorită creşterii numărului de credincioşi, condiţiile de la început au devenit complet necorespunzătoare.
  • 1998 - Cu ajutorul Episcopiei şi prin vânzarea apartamentului preotului, am cumpărat o casă din lemn, veche de 50 de ani cu o suprafaţă de 140 mp, în care s-a amenajat capela şi locuinţa familiei preotului compusă din şase persoane.
  • Datorită bunei înţelegeri a conducerii oraşului Ştei, manifestată pentru toate cultele, s-a aprobat şi solicitarea credincioşilor noştri pentru un teren în suprafaţă de 700 mp, în vederea construirii unei biserici adecvate condiţiilor actuale.
  • La 30 octombrie 2005, s-a sfinţit piatra de temelie a bisericii de către episcopul Diecezei de Oradea, Virgil Bercea.
  • Credincioşii parohiei noastre s-au îngrijit, pe cheltuiala lor, de realizarea condiţiilor tehnice: concesionarea şi întăbularea terenului, proiectul tehnic şi obţinerea autorizaţiilor necesare construcţiei.
  • Sursa: Pr. Emil Ghiurca

Parohia Greco-Catolică Sânandrei (Sînandrei), Timiş

Hram: Naşterea Maicii Domnului Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Baia Mare - Sfântul Anton de Padova, Maramureş

Hram: Sfântul Anton de Padova Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 18.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 18.00 / joi: 8.00 / vineri: 18.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 18.00 IARNA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 17.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 17.00 / joi: 8.00 / vineri: 17.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 17.00

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Mănăstirea Greco-Catolică a Franciscanilor Minori Conventuali Oradea, Bihor

Hram: Maica Domnului În biserica mănăstirii se celebrează serviciile religioase ale parohiei Oradea ”Adormirea Maicii Domnului” (Franciscani). Mănăstire de călugări

Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Baziliene Baia Mare, Maramureş

Hram: Sfânta Maria Mănăstire de călugăriţe

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Grigorescu, Cluj-Napoca

Hram: Sfânta Fecioară Maria Sfânta Liturghie: duminică: 9.00, 11.00 şi 17.00 / sărbători în timpul săptămânii: 9.00 şi 17.00 / luni-sâmbătă: 8.00 şi 17.00

Parohia Greco-Catolică Română East Chicago, SUA

PAROHIE ÎNCHISĂ.  Aici găsiţi ultimele informaţii înainte de a fi închisă.

Parohia Greco-Catolică Oradea ”Adormirea Maicii Domnului” (Franciscani), Bihor

Hram: Adormirea Maicii Domnului