Căutaţi după localitate, cartier, judeţ, preot etc. Dacă nu găseşte nimic, vă rugăm să deschideţi una din paginile de mai jos:
În atenţia preoţilor, persoanelor consacrate, credincioşilor: Conform Regulamentului (UE) 2016/679 aplicabil din 25 mai 2018, dacă doriţi ca datele dumneavoastră personale (telefon, e-mail) să apară în mod public (la pagina parohiei, misiunii, mănăstirii sau comunităţii în care activaţi) pentru credincioşii greco-catolici şi vizitatorii acestui site, vă rugăm să ne trimiteţi acordul scris împreună cu datele de contact pe adresa: contact@parohiigreco-catolice.ro şi le vom publica pe acest site în cel mai scurt timp. Vă mulţumim.

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Ştei, Bihor

• Hram: Schimbarea la Faţă
  • Adresa bisericii: Strada Independenţei nr. 29B, Ştei, cod poştal 415600
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic
Biserica greco-catolică Ştei, Bihor

Evenimente:

• 1956 - s-a întemeiat oraşul Ştei lângă satul cu acelaşi nume.
  • 1994 - Comunitatea noastră s-a constituit când, urmare a Revoluţiei Române din anul 1989, după o perioadă de interzicere impusă de comunişti, legislaţia română a permis şi Bisericii istorice, Greco-Catolice să iasă din ”catacombe” la libertatea de manifestare.
  • Prin stăruinţa a şapte familii de credincioşi greco-catolici, în jurul familiei preotului Emil Ghiurca, care a pus la dispoziţie, pentru săvârşirea cultului divin, o încăpere mică, de 16 mp, din locuinţa sa familială situată la etajul al doilea, într-un imobil unde se mai găseau 16 apartamente dispuse pe 5 nivele, ”lumina Blândului Păstor” străluceşte din nou.
  • Datorită creşterii numărului de credincioşi, condiţiile de la început au devenit complet necorespunzătoare.
  • 1998 - Cu ajutorul Episcopiei şi prin vânzarea apartamentului preotului, am cumpărat o casă din lemn, veche de 50 de ani cu o suprafaţă de 140 mp, în care s-a amenajat capela şi locuinţa familiei preotului compusă din şase persoane.
  • Datorită bunei înţelegeri a conducerii oraşului Ştei, manifestată pentru toate cultele, s-a aprobat şi solicitarea credincioşilor noştri pentru un teren în suprafaţă de 700 mp, în vederea construirii unei biserici adecvate condiţiilor actuale.
  • La 30 octombrie 2005, s-a sfinţit piatra de temelie a bisericii de către episcopul Diecezei de Oradea, Virgil Bercea.
  • Credincioşii parohiei noastre s-au îngrijit, pe cheltuiala lor, de realizarea condiţiilor tehnice: concesionarea şi întăbularea terenului, proiectul tehnic şi obţinerea autorizaţiilor necesare construcţiei.
  • sursa: Preot Emil Ghiurca, www.parohiastei.egco.ro

Ultima actualizare:

• 15 februarie 2018

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi o corectăm. Mulţumim.