Parohia Greco-Catolică Ştei, Bihor

• Hram: Schimbarea la Faţă

Biserica ”Schimbarea la Faţă”:

Biserica greco-catolică Ştei, Bihor

• Oraşul Ştei a fost întemeiat lângă satul cu acelaşi nume, în 1956.
  • În anul 1994 comunitatea greco-catolică s-a constituit când, urmare a Revoluţiei Române din anul 1989, după o perioadă de interzicere impusă de comunişti, legislaţia română a permis şi Bisericii Greco-Catolice să iasă din ”catacombe” la libertatea de manifestare.
  • Prin stăruinţa a şapte familii de credincioşi greco-catolici, în jurul familiei preotului Emil Ghiurca, care a pus la dispoziţie, pentru săvârşirea cultului divin, o încăpere mică, de 16 mp, din locuinţa sa familială situată la etajul al doilea, într-un imobil unde se mai găseau 16 apartamente dispuse pe 5 nivele, ”lumina Blândului Păstor” străluceşte din nou.
  • Datorită creşterii numărului de credincioşi, condiţiile de la început au devenit complet necorespunzătoare.
  • În anul 1998 cu ajutorul Episcopiei şi prin vânzarea apartamentului preotului, am cumpărat o casă din lemn, veche de 50 de ani cu o suprafaţă de 140 mp, în care s-a amenajat capela şi locuinţa familiei preotului compusă din şase persoane.
  • Datorită bunei înţelegeri a conducerii oraşului Ştei, manifestată pentru toate cultele, s-a aprobat şi solicitarea credincioşilor noştri pentru un teren în suprafaţă de 700 mp, în vederea construirii unei biserici adecvate condiţiilor actuale.
  • La 30 octombrie 2005, s-a sfinţit piatra de temelie a bisericii de către episcopul Diecezei de Oradea, Virgil Bercea.
  • Credincioşii parohiei noastre s-au îngrijit, pe cheltuiala lor, de realizarea condiţiilor tehnice: concesionarea şi întăbularea terenului, proiectul tehnic şi obţinerea autorizaţiilor necesare construcţiei.
  • Sursa: Pr. Emil Ghiurca

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Parohia Greco-Catolică Oradea - Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Parohia Greco-Catolică Braşov I, Braşov

Hram: Sfântul Petru