Parohia Greco-Catolică Turdaş, Hunedoara

• Hram: Pogorârea Spiritului Sfânt
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.30 / joi: 18.00 (din luna februarie până în mai)
  • Jurisdicţie: Eparhia Greco-Catolică de Lugoj
  • Preot: Nicolae Adrian Didi
    • Telefon mobil: 004-0745.772.668
    • E-mail: ady_didy@yahoo.com
  • Web: -
  • Reţele sociale: -
  • Bloguri: -

Biserica ”Pogorârea Spiritului Sfânt”:

• Adresa bisericii: Turdaş, cod poştal 337495
  • Pagini: -
  • Hartă: Google Maps
  • Lăcaş de cult sfinţit în anul: 1774 (Şematismul Eparhiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolică de Lugoj, A.D. 2014, pagina 60)
  • Foto: Google Street View, octombrie 2012
Biserica greco-catolică Turdaş, Hunedoara

• Duminică şi sărbători:
  • Joi (zi lucrătoare) - din luna februarie până în luna mai:
    • în timpul devoţiunilor către Sfânta Rita de Cascia se celebrează Sfânta Liturghie
  • În Postul Mare, miercuri şi vineri:
    • 18.00 - Oficii liturgice

1. Mulţumim părintelui Nicolae Adrian Didi pentru acordul datelor personale (telefon, e-mail) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Şematismul clerului Arhidiecezei Mitropolitane Greco-Catolice Române de Alba Iulia şi Făgăraş pe anul 1937

Varianta în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Vintere, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică: 8.00, 10.00, 12.00 - pentru copii (în vacanţele şcolare nu se celebrează), 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / sărbători peste săptămână: 8.00, 10.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / luni-sâmbătă: 8.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară)

Misiunea Greco-Catolică Română Chicago, SUA

Nume oficial: Ss. Peter and Paul Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 11.30 am

Mănăstirea Greco-Catolică şi Casa generală a Congregaţiei Inimii Neprihănite Bucureşti

Hram: Inima Neprihănită Mănăstire de călugăriţe

Misiunea Greco-Catolică Română Boston, SUA

Nume oficial: St. Joseph's Mission Romanian Catholic Church  Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.