Parohia Greco-Catolică Şanoviţa, Timiş

• Hram: Naşterea Maicii Domnului

Biserica ”Naşterea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Şanoviţa, Timiş

• Parohia Şanoviţa se află la 23 km de Lugoj şi aparţine de Protopopiatul de Lugoj.
  • Biserica a fost construită în anul 1911 în vremea Episcopului Vasile Hossu. Planul bisericii a fost întocmit de arhitectul Tornovics din Lugoj. Lucrarea a fost executată de arhitectul Nicolae Purcariu tot din Lugoj. Construcţia este din cărămidă arsă pe temelie de piatră scoasă din cariera locală. Este în stil gotic cu bolta semicilindrică.
  • Între anii 1927-1928 credincioșii au împrejmuit curtea bisericii cu un gard de cărămidă şi fier.
  • Cu ocazia finalizării lucrărilor interioare (pictură murală, iconostas, mobilier, etc), în anul 1937, Preasfinţitul Ioan Bălan s-a aflat în vizită canonică, binecuvântând lăcașul de cult.
  • După căderea comunismului, datorită relaţiilor de frăţietate între Mitropolia Ortodoxă a Banatului şi Episcopia Greco-Catolică de Lugoj, şi datorită generozității binecunoscute a Î.P.S.S. Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, s-a putut redeschide şi această parohie ca multe altele din Banat prin retrocedarea pe cale amiabilă a bisericilor.
  • În data de 9 februarie 2009 s-a constituit o comisie de dialog între Biserica Ortodoxă şi Biserica Greco-Catolică la care au participat reprezentanţi din partea Parohiei Ortodoxe Române din Şanoviţa condusă de părintele paroh Constantin Cocioba, iar din partea Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj au participat pr. Teodor Baba, Protopopul Lugojului, pr. Ioan Brândău, paroh la Ictar-Budinţ şi teologul Ovidiu Rănescu. În urma acestei întâlniri s-a întocmit un proces verbal de predare-primire cu o anexă privind inventarul obiectelor din biserică.
  • La 25 aprilie 2010, P.S. Episcop Alexandru Mesian s-a aflat în vizită canonică în localitatea Șanovița, unde s-a reluat activitatea pastorală după 62 de ani. Cu această ocazie s-a sfinţit biserica parohială ”Naşterea Maicii Domnului” în urma lucrărilor de restaurare interioară şi exterioară. Programul a continuat cu Sfânta Liturghie în cadrul căreia a fost instalat tânărul părinte Ovidiu Rănescu.
  • Sursa: bru.ro

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Oradea - Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Parohia Greco-Catolică Braşov I, Braşov

Hram: Sfântul Petru

Parohia Greco-Catolică Arad - Şega, Arad

Hram: Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel