Parohia Greco-Catolică Lugoj I - Catedrala ”Pogorârea Spiritului Sfânt”, Timiş

• Hram: Pogorârea Spiritului Sfânt

• Duminică şi sărbători:
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):

Catedrala ”Pogorârea Spiritului Sfânt”:

Catedrala greco-catolică Lugoj, Timiş

• În anul 1912, datorită inundațiilor puternice, apa a ajuns în interiorul bisericii până la înălțimea de un metru.
  • Pictura originală a catedralei a fost inițiată de Episcopul Dr. Alexandru Nicolescu al Lugojului, care a încredințat această lucrare pictorului academic prof. Virgil Simonescu, pictor care s-a specializat în Germania, la München, unde a făcut serioase studii pregătitoare în vederea pictării catedralei.
  • Pictura s-a realizat în tehnică tempera, de caseină, după rețetele și culorile, respectiv materialele date de o fabrică de profil din Düsseldorf (Germania). Aceasta a recomandat grundul cu ulei - cretă de munte-alaun dar spre sfârșitul lucrării s-a constatat că rețeta nu era cea mai bună, însă era prea târziu! Lucrările s-a executat între anii 1928-1932. Realizarea artistică este în stil neo-bizantin. La terminarea lucrărilor, cu ocazia sfințirii, pictura catedralei Lugojului era considerată de specialiști drept cea mai frumoasă realizare de profil din sud-estul Europei.
  • Fiind cunoscută eroarea tehnică a fabricii, se iau măsuri de protejare, prin aerisire, ventilare, de evitare a fumului de la lumânări, etc., protecție care s-a făcut până prin 1950, iar de atunci degradarea a fost din ce în ce mai avansată. Degradarea picturii s-a accelerat. Din cauza umidității, a condensului, lipsa încălzirii pe timpul iernii, lipsa ventilației, a cleiului din grund s-a ajuns la exfolierea peliculelor cu culoare, în special pe părțile laterale, la cor și, parțial, în altar.
  • La îndemnul Î.P.S.S. Arhiepiscop Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, se fac pregătiri pentru restaurarea picturii. Cel care se ocupă de restaurare este prof. Victor Jurca - pictor monumental.
  • Între anii 1986-1988 un pictor începe lucrările, dar este contestat de Victor Jurca. Lucrările sunt abandonate.
  • După restituirea catedralei la 21 ianuarie 1990, încep lucrările de restaurare: reparații la acoperiș, la turn și la pereții exteriori. În interior se introduce instalația de încălzire centrală și se mobilează cu bănci. Aceste lucrări s-au executat sub îndrumarea Î.P.S.S. Ioan Ploscaru, în perioada 1990-1994.
  • În anul 1995 s-au efectuat lucrări de reparații, înnoiri și de modernizare a sacristiei.
  • Începând din 1998, cei care corectează și recondiționează monumentala operă de artă a marelui artist prof. Virgil Simonescu sunt marii artiști pictori restauratori Ludovic Miltaller senior și Ludovic Miltaller junior, din Arad.
  • Sursa: episcopialugoj.ro