Parohia Greco-Catolică Glod, Sălaj

• Hram: Sfântul Dumitru

Biserica ”Sfântul Dumitru”:

Biserica greco-catolică Glod, Sălaj

• Prin Decretul 358 / 1 decembrie 1948, Biserica Greco-Catolică a fost scoasă în afara legii de regimul comunist iar proprietățile acestei Biserici, în mod abuziv, confiscate.
  • În anul 2004 a fost reînființată (legal) Parohia Greco-Catolică Glod.
  • Vechea biserică nu a fost retrocedată, ca urmare programul liturgic s-a desfășurat de-a lungul timpului în capele improvizate, în case particulare sau în școala generală din localitate.
  • Credincioșii greco-catolici din Glod au fost păstoriți de pr. Alexandru Hruban (2004-2008), de pr. Lorand Viman (2008-2018) și, din 2018 până în prezent, de actualul administrator parohial, pr. Ionel Andraș.
  • Foto: Ionel Andras, Facebook, octombrie 2019
Transformarea fostei şcoli confesionale în biserică greco-catolică - Glod, Sălaj
  • În 28 octombrie 2019 au fost începute lucrările de extindere şi modernizare, noua biserică fiind ridicată peste zidurile fostei școli confesionale greco-catolice. Construirea și amenajarea sfântului lăcaș s-a realizat prin rugăciunile și efortul preotului și al comunității greco-catolice din Glod, cu sprijinul mai multor oameni de bine și al unor asociații catolice din Europa.
  • În septembrie 2020, credincioșii din Glod și biserica aflată în construcţie au primit binecuvântarea Preasfinției Sale Florentin Crihălmeanu, de pie memorie.
  • Prin sfințirea, de către Preasfinția Sa Claudiu, a noii biserici cu hramul „Sfântul Dumitru”, în 7 august 2022, s-a împlinit visul și rugăciunea fierbinte a credincioșilor greco-catolici din localitate, de a avea un loc binecuvântat de închinare lui Dumnezeu.
  • Sursa: eparhiaclujgherla.ro