Parohia Greco-Catolică Feldru (Centru - Vatra Satului), Bistriţa-Năsăud

• Hram: Sfânta Treime

• 9.00-10.00 - Spovezi (mărturisiri)
  • 9.00 - Sfântul Rozariu
  • 9.30 - Utrenie
    • Sărbători în timpul săptămânii:
      • Luni (zi lucrătoare):
        • Marţi (zi lucrătoare):
          • Miercuri-sâmbătă (zile lucrătoare):
            • În prima vineri din lună:

Biserica ”Sfânta Treime”:

Biserica greco-catolică Feldru (Centru), Bistriţa-Năsăud

• Parohia greco-catolică din Feldru a trecut la Unirea cu Roma la 1700.
              • Documentele consemnează existența unei mănăstiri lângă Feldru, care a fost vizitată de iluștrii ierarhi Petru Pavel Aron (1763) și Atanasie Rednic (1767).
              • În 1768, pentru că la mănăstire nu mai rămăseseră călugări, locuitorii din Feldru „au decis ca biserica să fie așezată în Feldru spre folosul poporului” (Cultura Creștină, nr. 7-8, 1919).
              • Mai târziu, în 1783, a fost edificată o nouă biserică, de zid, cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril, despre care Șematismul din 1947 notează că a fost vizitată în anul 1775 de către Episcopul Grigore Maior. Ultima vizită pastorală consemnată la Feldru, înainte de 1948, a fost cea a Episcopului Iuliu Hossu, acum Fericit al Bisericii Catolice, din anul 1943.
              • Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti, pagina 305
              • În anul 1947 în localitatea Feldru a existat o singură parohie.
              • La fel ca întreg patrimoniul Bisericii Române Unite și biserica din Feldru – cea mai veche biserică de zid românească de pe Valea Someșului – a fost confiscată (în mod abuziv), în 1948, de regimul comunist.
              • După căderea regimului comunist, parohia a fost reconstituită în 18 iulie 1991.
              • Între 1998-2006, programul liturgic al parohiei greco-catolice din Feldru s-a desfășurat într-o casă particulară, prin bunăvoința unor credincioși.
              • Din 1995 s-a început construirea unei noi biserici, care a fost ridicată sub îndrumarea pr. Boroș Gheorghe, apoi, din septembrie 2004, a pr. Lucian Mihuț, și, din decembrie 2005, a pr. Iuliu Bontaș.
              • La 30 iulie 2006, biserica a fost binecuvântată în interior, apoi, la 28 septembrie 2008, a fost sfințită, de către Episcopul de vie memorie Florentin Crihălmeanu.
              • În anul 2010, biserica veche de zid (neretrocedată) a fost declarată monument istoric.
              • Lucrările de modificare a altarului și de renovare interioară, începute în septembrie 2019, au fost finalizate, și, prin sfințirea altarului și binecuvântarea bisericii de către Preasfinția Sa Claudiu, la 31 iulie 2022, s-a pus un nou început vieții de credință a acestei parohii.
              • Sursa: eparhiaclujgherla.ro