Parohia Greco-Catolică din Cluj - Iris, Cluj-Napoca

Biserica ”Buna Vestire”:

Biserica greco-catolică Mărăşti, Cluj-Napoca, unde se celebrează şi
oficiile religioase ale Parohiei Cluj - Iris, Cluj-Napoca

• Parohia a fost desființată în 1948 de statul comunist și reînființată în anul 1998.
  • După reînființarea parohiei a avut preoți slujitori pe: pr. Ioan Mătieș - 1998-1999, pr. prof. dr. Ioan M. Bota - 1999-2015, pr. Ioan Mătieș - 2011-2015 - vicar parohial şi din 15 februarie 2015 până în prezent - administrator parohial.
  • Duminică, 27 decembrie 2020 s-a celebrat ultima Sfântă Liturghie în Școala Gimnazială ”Nicolae Iorga”, în care am fost găzduiți 23 de ani și le mulțumim tuturor celor care au contribuit la această posibilitate. Școala va fi dărâmată și reconstruită așa că noi am rămas afară. Mulțumim pr. Ciupe Grigore și comunității din Mărăști care ne primesc în biserica lor pe str. Călan din Cluj-Napoca.
Şcoala Gimnazială ”Nicolae Iorga” Cluj-Napoca
(Google Street View, septembrie 2011)