A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Pădureni (Lighet), Timiş

• Hram: Naşterea Maicii Domnului
  • Sfânta Liturghie: duminică: 10.00 / sărbători în timpul săptămânii: 8.00

Biserica ”Naşterea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Pădureni (Lighet) Timiş

• Duminică:
  • Sărbători în timpul săptămânii:

• Este cunoscut faptul că între 1948 şi 1990 Biserica Greco-Catolică din România a fost suprimată şi interzisă cât timp puterea comunistă a guvernat ţara prin dictatură. Preoţii şi episcopii au fost încarceraţi şi omorâţi prin închisori, iar bunurile materiale confiscate de către stat.
  • După căderea comunismului şi repunerea în libertate a cultului greco-catolic din România, datorită relaţiilor de frăţietate între Mitropolia Banatului şi Episcopia Greco-Catolică de Lugoj, şi datorită generozității binecunoscute a Î.P.S.S. Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, s-a putut redeschide şi această parohie ca multe altele din Banat prin retrocedarea pe cale amiabilă a bisericilor.
  • Parohia a fost reactivată în anul 1995.
  • Primul preot care a asigurat serviciile religioase a fost pr. Gheorghe Berciu.
  • Al doilea preot care s-a îngrijit de această parohie timp de opt ani a fost pr. Ioan Dunca, paroh la Parţa.
  • Din anul 2012 cel ce asigură serviciile religioase este părintele Cosmin Betea.
  • Sursa: Raimondo-Mario Rupp, www.bru.ro

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.