Mănăstirea Greco-Catolică Giroc, Timiş

• Adresa: Strada Pusta nr. 2, Giroc, cod poştal 307220
  • Telefon mobil: 0040-724.580.771
  • E-mail: manastire@preasfantatreime.ro
  • Stareţ: Pr. Ieromonah Atanasie (Davide Giuseppe Muntoni)
    • Telefon: -
  • Pr. Ieromonah Isaac (Jose R. Vela)
    • Telefon: -
  • Web: http://www.preasfantatreime.ro/
  • Reţele sociale: YouTube
  • Bloguri: -
  • Pagini: -
  • Hartă: Google Maps
  • Foto: www.preasfantatreime.ro
Proiectul Complexului Monastic de la Giroc, Timiş

• Duminică și sărbători:
    • 15.00 - Lectio Divina
    • 17.00 - Vecernia
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):
    • 15.00 - Lectio Divina
    • 17.00 - Vecernia
  • În Postul Mare (Postul Paştilor):
    • Duminică şi sărbători:
      • 7.30 - Utrenia
      • 10.00 - Liturghia Sfântului Vasile cel Mare
      • 17.00 - Vecernia
    • Luni şi marţi (zile lucrătoare):
      • 17.00 - Vecernia
    • Miercuri (zi lucrătoare):
      • 17.00 - Liturghia Darurilor Înainte Sfinţite
    • Joi (zi lucrătoare):
      • 17.00 - Vecernia
    • Vineri (zi lucrătoare):
      • 16.30 - Liturghia Darurilor Înainte Sfinţite
    • Sâmbătă (zi lucrătoare):
      • 8.30 - Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur
      • 17.00 - Vecernia Mare

• În fiecare zi, la ora 18.30, se încheie programul de vizită al pelerinilor.

• Încă de la începutul activităților pastorale, dorința de a înființa o comunitate de viață consacrată era evidentă, așadar în anul 2005 s-a înființat o asociație „Pia Unio” cu denumirea „Frații Sfintei Cruci”, de drept eparhial, cu depunerea voturilor călugărești private.
  • Însă odată cu aprofundarea monahismului oriental și a magisteriului Bisericii Catolice referitor la viața consacrată, insistența lor de a păstra cu fidelitate cele mai autentice tradiții ale propriului rit și ale învățăturii monahismului timpuriu – atât ale celui din Orient cât și ale celui din Occident – a contribuit profund la scopul înfiinţării comunității „Preasfânta Treime”.
  • Comunitatea Monastică ”Preasfânta Treime” a luat naștere în data de 6 decembrie 2012, ziua sărbătorii Sfântului Nicolae din Mira Liciei. Pe baza Codului Canoanelor Bisericilor Orientale, Preasfințitul Alexandru Mesian, episcopul Bisericii greco-catolice (de rit bizantin) din eparhia Lugojului, înființează Comunitatea ca mănăstire sui iuris de drept eparhial, cu aprobarea unui statut propriu (Tipikon) care să coordoneze viața ei de obște. Tot atunci părinții fondatori ai mânăstirii au depus voturi de viață după rânduiala monahismului răsăritean, schimbându-și numele, cum este obiceiul: în Atanasie (pr. Davide G. Muntoni, de origine italian) și Isaac (pr. Jose R. Vela, de origine american). Ceremonia s-a încheiat cu întronizarea părintelui ieromonah Atanasie ca stareț al mănăstirii, de către același ierarh.
  • Deși recunoașterea juridică bisericească a comunității este de dată recentă, această comunitate are o istorie a ei în România, de 20 de ani împliniți.
  • După studiile teologice de la Roma, cei doi menționați mai sus au fost hirotoniți diaconi și preoți, tot în același an (1992) de către preasfințitul Ioan Ploscaru, episcopul de atunci al Lugojului.
  • Sursa: preasfantatreime.ro

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Şematismul clerului Arhidiecezei Mitropolitane Greco-Catolice Române de Alba Iulia şi Făgăraş pe anul 1937

Varianta în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Vintere, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Misiunea Greco-Catolică Română Chicago, SUA

Nume oficial: Ss. Peter and Paul Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 11.30 am

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică: 8.00, 10.00, 12.00 - pentru copii (în vacanţele şcolare nu se celebrează), 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / sărbători peste săptămână: 8.00, 10.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / luni-sâmbătă: 8.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară)

Mănăstirea Greco-Catolică şi Casa generală a Congregaţiei Inimii Neprihănite Bucureşti

Hram: Inima Neprihănită Mănăstire de călugăriţe

Misiunea Greco-Catolică Română Boston, SUA

Nume oficial: St. Joseph's Mission Romanian Catholic Church  Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.