Parohia Greco-Catolică Română München, Germania

• Hram: Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel

Biserica ”St. Elisabeth”:

Biserica ”St. Elisabeth” München, Germania

• Corul „Lumină Lină” este cel mai vechi şi, în acelaşi timp, cel mai nou cor bisericesc românesc din München. Este cel mai vechi pentru faptul că el înfrumuseţează slujbele româneşti din acest oraş încă din anii ’50, fiind fondat şi condus de părintele Vasile Zăpârţan, un mare iubitor de muzică.
  • Ulterior a fost condus de domnul Alexandru Petre, iar din anul 1979 de doamna Doina Tăutu, fostă membră a renumitului cor de cameră „Madrigal”.
  • După trecerea la cele veşnice, în anul 2002, a doamnei Doina Tăutu, corul a traversat o perioadă de incertitudine care s-a încheiat odată cu revenirea la München a doamnei Ioana Tăutu, absolventă a Conservatorului de Muzică din Aachen şi talentată cântăreaţă de operă.
  • Din primăvara anului 2011 corul şi-a reluat activitatea, înfrumuseţând slujbele duminicale din Sankt Elisabetskirche.
  • După plecarea lui Ioana Tăutu la Opera din Coburg, în vara anului 2012, conducerea corului a fost preluată, în vara anului 2012 de doamna Oana Cosma, absolventa a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca şi talentată violonistă.
  • Repetiţiile de cor se ţin în fiecare joi, de la orele 18.00, la Centrul Parohial Românesc din Dachauerstr. 23, 80335 München.
  • Persoanele care au aptitudini muzicale sunt binevenite!
  • Sursa: http://www.mrug.de/

• Misiunea Română Unită din München este pusă sub ocrotirea Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel.
  • Din punct de vedere liturgic, ea se află sub jurisdicţia Sfântului Sinod al Bisericii Române Unite, iar din punct de vedere administrativ-pastoral sub jurisdicţia Arhiepiscopiei de München şi Freising. Statutul canonic actual al Misiunii se datorează, pe de o parte, faptului că în anul 1957 Părintele Vasile Zăpârţan a mutat sediul Misiunii de la Salzburg la München, iar pe de altă parte faptului că din anul 2005, Sfântul Părinte Benedict al XVI-lea a ridicat Biserica Română Unită la rangul de Arhiepiscopie Majoră.
  • Dacă în România, la 1 decembrie 1948, din ordinul autorităţilor comuniste, Biserica Română Unită a fost suprimată, toţi cei 12 Episcopi ai ei fiind arestaţi şi maltrataţi, în Occidentul Europei Biserica Unită a continuat să existe.
  • Acest fapt s-a datorat zelului celor 16 studenţi teologi români ce studiau în acea perioadă în Colegiul Pontifical „Pio Romeno” din Roma. Printre aceştia se numărau şi Părinţii Octavian Bârlea şi Vasile Zăpârţan. Încă din anul 1945 Părintele Bârlea se ocupa de refugiaţii români din München şi împrejurimi, iar Părintele Zăpârţan de cei din Paris.
  • În luna iulie 1953 Părintele Zăpârţan se mută de la Paris la Salzburg, pentru ca de la 1 martie 1957 să se stabilească la München, înfiinţând Misiunea Română Unită din Germania. Astfel, Misiunea este cea mai veche parohie românească din oraş, aflându-se în slujba românilor din capitala Bavariei de peste 65 de ani. În toată această perioadă preoţii ei s-au ocupat de asistenţa spirituală, caritativă şi socială a românilor prin celebrarea de slujbe, prin acordarea de ajutor celor nevoiaşi, prin organizarea de serbări şi întâlniri ale românilor, etc.
  • Din toamna anului 2006 Misiunea este condusă de Părintele Protopop Ioan-Irineu Fărcaş, desfăşurându-şi şi astăzi activitatea în spiritul imprimat de înaintaşi şi cu încredere în ajutorul lui Dumnezeu.
  • Sursa: http://www.mrug.de/

Harta cu parohiile şi comunităţile din străinătate (diasporă):

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Oradea - Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Parohia Greco-Catolică Braşov I, Braşov

Hram: Sfântul Petru

Misiunea Greco-Catolică Română (Parohia personală) Paris, Franţa

Nume oficial: Mission Greco-Catholique Roumaine - Paroisse Saint-Georges / Misiunea Greco-Catolică Română - Parohia Personală ”Sfântul Gheorghe”