Parohia Greco-Catolică Timişoara II - Sfântul Iosif, Timiş

• Hram: Sfântul Iosif

Biserica Mizericordienilor:

Biserica Mizericordienilor Timişoara, Timiş, unde funcţionează Parohia Greco-Catolică Timişoara II

• Biserica parohială „Sfântul Iosif” a aparţinut călugărilor mizericordieni.
  • În perioada regimului comunist, mai precis din anul 1950, a fost transformată în depozit de piese arheologice de către Muzeul Banatului.
  • După 1990 când s-a obţinut acordul de folosinţă de la proprietarii de drept, s-a renovat şi amenajat interiorul cu sprijinul financiar al domnului Alfons Vezoc, lucrările fiind executate de echipa ing. Ioan Pricop.
  • Biserica a fost sfinţită în cadrul Sfintei Liturghii de inaugurare la 3 iulie 1993 de către P.S. Ioan Ploscaru.
  • Ca vechime este a doua biserică din Timişoara şi adăposteşte cea mai mare icoană din ţară a Sfântului Iosif precum şi cea mai valoroasă statuie din lemn a sfântului Ioan de Nepomuk (patronul catolicilor din Banat).
  • Sursa: bru.ro