Parohia Greco-Catolică Timişoara VI - Buna Vestire, Timiş

• Hram: Buna Vestire

• Duminică şi sărbători:
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):
  • Prima vineri din lună:
  • 19.00 - Adoraţie Euharistică

• Marţi:
  • 19.00 - Cateheze biblice pentru adulţi

Capela ”Buna Vestire”:

• Adresa capelei: Strada Verde nr. 26 (colţ cu strada Ion Ionescu de la Brad), Timişoara, cod poştal 300245
  • Biserica este în construcţie.
  • Pagini: -
  • Hartă: Google Maps
  • Lăcaş de cult sfinţit în anul: -
  • Foto: http://timisoara6.ro/, 2014
Proiectul Centrului de Zi şi al Bisericii ”Buna Vestire” Timişoara VI, Timiş

• Pe data de 20 noiembrie 2012 Preasfințitul Alexandru Mesian, Episcop de Lugoj, numește ca administrator parohial al Parohiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolice, Timișoara VI pe Pr. Mihai-Răzvan Oprișa.
  • În anul 2013 se formează primul nucleu parohial cu Dl. Valentin Pătrașcu prim-curator.
  • Prin Hotărârea de Consiliu Local 400 din 30 iulie 2013, Primăria Municipiului Timișoara oferă în folosință gratuită Episcopiei de Lugoj un teren de 1539m2 în vederea construirii unui centru social spiritual pentru Parohia Timișoara VI. Centrul este compus dintr-o biserică și un centru social.
  • 25 martie 2014 - După curățarea terenului parohiei cu ajutorul membrilor Asociației Kolping „Sfânta Maria”, s-a celebrat prima Sfântă Liturghie în ziua hramului parohiei, de sărbătoarea Buneivestiri. Împreună cu credincioșii și preoții din parohiile timișorene, din partea Primăriei a participat Dl. Viceprimar cu familia. Celebrarea Liturgică s-a săvârșit într-un cort donat de călugării mănăstirii Sfintei Treimi de la Giroc, care pentru doi ani și jumătate va funcționa drept capelă improvizată.
  • 22 iunie 2014 - Preasfințitul Alexandru Mesian, Episcop de Lugoj, însoțit de Pr. Protosincel Mons. Angelo Pop și de Pr. Protopop de Timișoara Nicolae Teodorescu vizitează pentru prima dată parohia.
  • 9 august 2015 - Preasfințitul Alexandru Mesian, Episcop de Lugoj, sfințește Piatra de Temelie a viitoarei biserici parohiale. La Celebrarea Euharistică ce a urmat au participat preoți din Timișoara și împrejurimi dar și de la Oradea, Cluj și Roma. Corul Parohiei Timișoara II „Sf. Iosif” a încântat auzul numeroșilor credincioși (peste 80) care au participat.
  • 25 aprilie 2016 - Începe trasarea și se fac săpăturile pentru fundația bisericii parohiale. Lucrările sunt finanțate de către donatori locali dar și de către asociații catolice din străinătate.
  • 9 decembrie 2016 - După ce au participat la Sfânta Liturghie în luna noiembrie și au aflat că de doi ani de zile celebrăm Sfintele Taine în cort chiar și iarna, o familie cu inimă mare s-a hotărât să cumpere un container de șantier pentru a fi folosit pe viitor ca și capelă. Pentru prima dată credincioșii parohiei au putut participa la Slujbe în timpul iernii la o temperatură confortabilă.
  • 22 august 2017 - După ce în anul 2016 s-a finalizat fundația și structura de beton a parterului bisericii, în vara lui 2017 s-a finalizat și zidăria și au început lucrările la etaj.
  • 22 aprilie 2018 - Excelența Sa Miguel Maury Buendía, Nunțiu Apostolic în România și Republica Moldova, însoțit de Preasfinția Sa Alexandru Mesian Episcop de Lugoj, și de Pr. Protosincel Mons. Angelo Pop vizitează pentru prima dată parohia.
  • 6 decembrie 2018 - După un efort susținut și cu ajutorul binefăcătorilor s-a reușit finalizarea structurii de rezistență în cadre și a zidăriei. De asemenea s-au montat ferestrele bisericii cu ajutorul Consiliului Județean Timiș.
  • 13 martie 2019 - Cu ajutorul Conferinței Episcopale Americane și a binefăcătorilor locali s-a reușit finalizarea fundației viitorului Centru Social.
  • Sursa: http://timisoara6.ro/