Program liturgic

Sursa: CongerDesign, Pixabay.com

• Programul Sfintelor Liturghii greco-catolice prezentat pe acest site este strict informativ. Pentru informaţii exacte vă rugăm să contactaţi parohia, misiunea, eparhia sau comunitatea respectivă.
  • Orele afişate sunt orele locale corespunzătoare fiecărei biserici sau capele.
  • La sărbători, în posturi, în prima vineri din lună sau în prima sâmbătă din lună: dacă nu este precizat un program special, atunci orarul liturgic este cel din ziua respectivă (luni, miercuri, vineri, sâmbătă etc.).
  • Transmisiuni în direct (LIVE) din biserici şi capele din România şi străinătate (diasporă) găsiţi aici.
  • Vă recomandăm să urmăriţi şi site-urile, blogurile sau paginile de Facebook ale parohiilor sau comunităţilor pentru eventualele modificări în programul liturgic.

Belgia

Canada

Franţa

Germania

Irlanda

Italia

Regatul Unit al Marii Britanii şi al
Irlandei de Nord

România

Serbia

Spania

Statele Unite ale Americii

Ucraina

Harta cu parohiile şi filiile (filialele) din România:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Harta cu parohiile şi comunităţile din străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Şematismul clerului Arhidiecezei Mitropolitane Greco-Catolice Române de Alba Iulia şi Făgăraş pe anul 1937

Varianta în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Blaj I, Alba

Hram: Sfânta Treime Aici se celebrează şi oficiile religioase ale Parohiei Blaj Veza Sfânta Liturghie: VARA: duminică şi sărbători: 10.00 şi 18.00 / luni-vineri: 8.00 şi 18.00 / sâmbătă: 8.00; IARNA: duminică şi sărbători: 10.00 şi 17.00 / luni-vineri: 8.00 şi 17.00 / sâmbătă: 8.00. În ajunul sărbătorilor (seara) şi sâmbătă seara se celebrează Vecernia în loc de Sfânta Liturghie

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Vintere, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Parohia Greco-Catolică Română East Chicago, SUA

PAROHIE ÎNCHISĂ Mai jos găsiţi ultimele informaţii înainte de a fi închisă.  Nume oficial: St. Nicholas Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: -