Parohia Greco-Catolică Pădureni (Lighet), Timiş

• Hram: Naşterea Maicii Domnului

• Sărbători în timpul săptămânii:

Biserica ”Naşterea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Pădureni (Lighet) Timiş

• Este cunoscut faptul că între 1948 şi 1990 Biserica Greco-Catolică din România a fost suprimată şi interzisă cât timp puterea comunistă a guvernat ţara prin dictatură. Preoţii şi episcopii au fost încarceraţi şi omorâţi prin închisori, iar bunurile materiale confiscate de către stat.
      • După căderea comunismului şi repunerea în libertate a cultului greco-catolic din România, datorită relaţiilor de frăţietate între Mitropolia Banatului şi Episcopia Greco-Catolică de Lugoj, şi datorită generozității binecunoscute a IPSS Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, s-a putut redeschide şi această parohie ca multe altele din Banat prin retrocedarea pe cale amiabilă a bisericilor.
      • Parohia a fost reactivată în anul 1995, iar primul preot care a asigurat serviciile religioase a fost pr. Gheorghe Berciu.
      • Al doilea preot care s-a îngrijit de această parohie timp de opt ani a fost pr. Ioan Dunca, paroh la Parţa.
      • În perioada 2012-2019 cel ce a asigurat serviciile religioase a fost pr. Cosmin Betea, iar din 1 noiembrie 2019, pr. Ioan Dunca se îngrijește din nou de această parohie.
      • Sursa: Raimondo-Mario Rupp, bru.ro