Parohia Greco-Catolică Ocna Şugatag, Maramureş

• Hram: Naşterea Preacuratei Fecioare Maria

• Duminică şi sărbători:

Biserica ”Naşterea Preacuratei Fecioare Maria”:

Biserica de lemn, greco-catolică, din Ocna Şugatag, Maramureş

• Începând cu anul 1990, după încheierea perioadei comuniste, s-a început oficierea Sfintei Liturghii în mai multe locaţii sub păstorirea mai multor preoţi printre care: părintele Răfan, părintele Mesaroş, părintele Chiş, părintele Tămaș, părintele Hotea și părintele Mătieș.
  • În anul 1998, a fost reînfiinţată oficial parohia de către părintele protopop (la vremea aceea) Onisim Filip, care, ajutat de părintele Florea Vasile, a oficiat în fiecare duminică, Sfânta Liturghie.
  • Din anul 2015 au început demersurile pentru construirea unei biserici, sub păstorirea pr. dr. protopop Vasile Iusco, care a celebrat Sfânta Liturghie, în duminici și sărbători, într-o capelă amenajată în incinta dispensarului veterinar.
  • Foto: www.bru.ro, ianuarie 2013
Capela greco-catolică din Ocna Şugatag, Maramureş, în incinta Dispensarului Veterinar
  • Momentan slujbele religioase se celebrează în noua biserică în construcţie.
  • Sursa: episcopiamm.ro